BLUES ANGELS /Olomouc/

Skupina byla založena na podzim roku 2000 a za krátkou dobu se stala nedílnou součástí olomoucké klubové scény. Hlavní protagonisté kapely Šindlář – Zbončák spolu působili v 60. a 70. letech v seskupeních jako Angels, Bluesman, Démon a později Jazz Kontrakt. Ostatní hráči jsou ostřílení hudebníci, kteří působí v různých rockových, jazzrockových a bluesových kapelách. V roce 2001 se kapela prezentovala na šumperském Blues Aperitivu a téhož roku vystoupila i na dvou satelitních koncertech Blues Alive. Repertoár skupiny je tvořen převážně z převzatých skladeb světových bluesových velikánů, ale také skladeb vlastních.

NAKED FLOOR /Ostrava/

Formace Naked Floor vznikla v roce 2001.
Od svého počátku se soustřeďuje na vlastní tvorbu a stále piluje svůj hudební projev.
Hudba je tvorbou kolektivní, texty pocházejí z myšlenek zpěváka Alexe.
Jednotlivé skladby jsou spojením hardrocku, blues a grunge.
Nálada skladeb je ovlivněna pocitovými vjemy a odráží se v ní vlastní pohled na svět.
Zásadní důraz je kladen na respekt individuality a originality.
Při svých vystoupeních spolupracuje s řadou regionálních kapel a muzikantů. V současné době hraje Naked Floor ve složení Alex /zpěv, kytara/, Vávra /bicí/, Pája /baskytara/, Max /kytara/.

MRAKOPLAŠ /Praha/

Inspirována postavou nedostudovaného čaroděje Mrakoplaše z knížky Terryho Pratcheta Úžasná Zeměplocha vytvořila v lednu 1997 trojice muzikantů stejnojmennou kapelu. Duší této formace byl a je Pavel Lipták, který v té době přerušil spolupráci se skupinami Corpus Delicti, BaF a Bonsai a přizval k sobě zpěváka a kytaristu Martina Kalendu /Echolama/ a harmonikáře Petra Vrabce. Tato formace je základem skupiny, která hraje muziku na pomezí blues a rocku a to v malé komorní nebo velké sestavě společně s bubeníkem Václavem Pohlem /Traband, Echolama/ a baskytaristou Jakubem Jurkovičem /Žáha/. Mrakoplaš vystupuje pravidelně v pražských bluesových a rockových klubech, na letních festivalech a všude tam, kde má bluesrock zelenou.

ONKEL FESTER /Praha/

Skupina muzikantů, která začala hrát v roce 1999 pod názvem Holmes Šolmes bezva hrajou. V té době hrála výhradně rockovou klasiku, pravidelně vystupovala v pražských klubech a hospodách /Na Slamníku, U vystřeleného oka, U Rafa…/.
Od května 2002 hraje ve složení Petr Moravec /kytara, piano, varhany, harmonika, zpěv/, David Skoumal /sólová kytara, zpěv/, Ondráš Kaloč /baskytara, perkuse/ a Kamil Tabačík /bicí/. Kapela hraje v současnosti ty nejlepší kousky z odkazu bigbítové a bluesové klasiky od šedesátých let až po současnost, občas pro zpestření propašuje do repertoáru něco z vlastní dílny.

KREM /Glucholazy/

Polská studentská skupina Krem se dala dohromady teprve v červenci roku 2003. Hraje ve sestavě Tomasz Mikolajczyk /kytara/, Mariusz Pabjanek /baskytara/, Radoslaw Kondratowicz /bicí/ a Adrian Kulak /vokály, foukací harmonika/. Kapela hraje blues-rock . První koncert absolvovala v Nyse a následovaly další po celém Polsku i v České republice /Jeseník/.

IN MEMORY / České Budějovice/

Kapela existuje přes čtyři roky. V jejím repertoáru se mísí vlastní tvorba vycházející z blues-rocku přelomu šedesátých a sedmdesátých let a coververze /Muddy Waters, Cream, John Mayall, Jimi Hendrix…/. K celkovému zvuku kapely přispívá dnes již legendární Hammond Organ, Zajímavostí je patnáctiletý bubeník, který hraje s kapelou od svých jedenácti let. In Memory má na kontě přes sto odehraných koncertů /mimo jiné Blues v lese III, Blues Aperitiv III a IV/ a čtvrté místo v celonárodní soutěži Gambrinus rock 2001. V lednu natočila kapela své první album ve studiu Dušana Vozáryho.
V Šumperku vystoupí ve složení Petr Kubát /kytara, zpěv/, Josef Fojta /zpěv, kytara/, Michal L. Hořejší /basa/, Jan Reindl /Hammond Organ, piano/ a David Petroušek /bicí/.

TONE DOWN /Litvínov/

Nové duo z Litvínova, ve kterém se sešli dva muzikanti, kteří již nejsou na klubových scénách žádnými nováčky. Oba jsou domácímu publiku známí především díky svým předchozím projektům, s nimiž po několik let brázdili bluesová pódia po celé naší republice, ale i Evropě. V sestavách Blues Collective, B.B. Band a F.B.I. Band byl dominantní a nepřeslechnutelný vokál leadera a frontmana těchto projektů Vládi Orlovského. Hanka Dundrová (mnohými blues- fans označována za severočeskou bluesovou „Queen“) byla zase několik let oporou mostecké kapely Blues No More a příležitostným hostem zmiňovaného F.B.I. Bandu a dalších –převážně bluesových- těles.
Spojení dvou pěveckých individualit v pouhém duu dalo oběma možnost více se soustředit na vokální projev, v čemž se oba evidentně našli a plně zde zúročili své dosavadní hudební zkušenosti. Ve svém repertoáru mají jak vlastní skladby, tak i zajímavé a neotřelé skladby vycházející z amerického folku a blues, to vše ve zcela osobitých úpravách šitých přímo na tělo. Při interpretaci skladeb je ponecháno poměrně dost volnosti a prostoru pro improvizaci, což divákovi zaručuje, že každé vystoupení této dvojice je svým způsobem jedinečné a neopakovatelné.

H – H BLUES /Praha/

Skupina, která hraje už šest let, většinou v pražských klubech /Velmi jemný klub Limonádový Joe, Blues sklep, Golem klub, Solidní nejistota, Malostranská beseda, U malého Glena …/, ale koncertuje i po celé ČR a má zkušenosti i s hraním v zahraničí, kam je zvána od různých náhodných posluchačů /návštěvníků naší republiky/.
Složení kapely: Dragan Hoxha / kytara, zpěv/, Vojtěch Hötzel / kytara, foukací harmonika/, Klára Jandečková /zpěv, perkuse/ a Petr Zimák /bicí/.
Repertoár kapely sestává z vlastních skladeb v angličtině a češtině, a také z převzatých od bluesových legend /Muddy Waters, Elmore James, Jimmy Reed, Sony Boy Williamson, Mckinley Morganfield, B.B. King, Lee Hooker…/

JANA RUŽIČKOVÁ & BLUES HOUSE /Trnava/

Seskupení Blues House vzniklo v roku 2000 v Trnavě. Charakterizuje ho příjemná atmosféra ve stylu bluesrockové hudby a také skladby od výrazných osobností klasického blues-rocku a moderního amerického R&B. Neméně poutavý je výrazný a téměř až černošský hlas zpěvačky. Zakládajícími členy skupiny byli bubeník Jano Peťkovský a zpěvačka Janka Ružičková. K nim se postupně přidal baskytarista Ľubo Grónsky a kytarista a zpěvák Palo Parízek. Pro tyto aktivní hudebníky nebyl blues žádnou novinkou, podobně jako pro vynikajícího kytaristu Ivana Tomoviče (můžete ho slyšet také v kapele Bluesweisser). Právě v této sestavě poprvé úspěšně vystoupili na festivalu Blues Slovakia 2000 v Trnavě. Od roku 2001 účinkuje v této formaci nový baskytarista Marek Selnekovič a od roku 2003 také nový bubeník Oto Berežný a kytarista Vlado Machala. Profesionalitu a radost z hudby seskupení Blues House si publikum mohlo vychutnat na festivalu Blues Slovakia 2000, 2001 a 2002, Bluesnenie 2003, v klubech na různých místech Slovenska, anebo jako vynikající doprovod vernisáží výstav současného umění v Bratislavě či v Trnavě.

JURAJ „MOJO“ HARUŠTIAK /Bratislava/

Kytarista Juraj Haruštiak vyystupuje jako sólista, ale i s různým spoluhráči po celém Slovensku a v Německu. Jedním z nejvýraznějších momentů v jeho muzikantském životě byl například společný dvojkoncert s francouzským bluesovým kytaristou a entertainerem Philipem Menardem.
V roce 2002 začal pravidelně jako host vystupovat v rámci bluesových session Ďura Turteva v klubu Hlava XXII v Bratislavě. Emotivní, výrazný hlasový projev Juraja Haruštiaka, podtrhnutý dominantním basem, čerpá ze stylu zpěváků delta blues, zvuk akustické kytary je tvořen zvláštní směsí intenzívního rytmu a poloticha. Do této směsi Juraj čím dál častěji přimíchává silné doušky ragtimu a boogie. Jeho repertoár se skládá z upravených standardů a vlastních skladeb se slovenskými texty. Tyto písně se z textového hlediska vyznačují nápadnou dávkou sebeironie a překvapivou pointou.

DBB /Plzeň/

Plzeňská skupina má za sebou teprve půldruhého roku existence. Vznikla z touhy hrát trochu jinou hudbu, než bylo do té doby u jejích členů zvykem. Snaží se o vlastní repertoár, protože hrát standardy prý umí hrát jiní lépe. Nejdůležitější pro DBB je ovšem to, aby jejich muzika byla pohodová a lidi pokud možno těšila. V Šumperku vystoupí ve složení Bára Polívková /zpěv, flétny/, Michal Kovács /kytara, zpěv/, Ivan Habernal /basové kytary/, Jindra Liška /sax, flétny/, Láďa Pešta /bicí, zpěv/, Jirka Koutný /perkuse/.

ŠANTA A BLAŽO /Poprad/

Števo Šanta a Tomáš Blažo spolu hrají od roku 1995, nejprve e folkrockové skupině Drink, později v etnofolkové Lesnej Zmesi a od roku 2000 jako duo. Hudbu a texty tvoří Števo, který zároveň zpívá a hraje na rytmickou kytaru. Tomáš hraje sóla na klasickou kytaru s nylonovými strunami. V repertoáru mají kromě vlastních písní také skladby R. Johnsona, N. Colea, H. Leadbettera a dalších bluesmanů. Duo Šanta a Blažo vystupuje ve slovenských klubech, kavárnách a na festivalech /vítězství na festivalu Strunobranie 1996 a 1998, finále BB Fest 2003/.