WOMAN BLUES BAND / PL

Women Blues Band byla vytvořena v listopadu roku 2005 pro mimořádnou hudební událost- Ženský bluesový festival. Po tomto festivalu se dívky rozhodly, že spolu budou hrát dál. WBB hrají akustické blues- bluesové standardy a své vlastní skladby. Někdy můžete slyšet countryblues a hudbu podobnou stylu Erica Claptona. Na pódiu se dívky stále smějí a jsou v dobré náladě. To vše přibarvuje jejich hraní.

Kapela:
Joanna „Bluesly“ Pilarska-zpěv, kytara
Katarzyna “Little GI“ Malisszewska-kytara
Agnieszka Senk- harmonika
Marcin Gromnicki j.h.- basu
www.funmedia.pl/blueslg

BACKSIGHT

„Po několika letech strávených tělem v srdci Evropy, ale duchem v srdci Mississippi Delta jsme se (konkrétně Ota Šamánek a Jura Gruber) rozhodli založit bluesovou kapelu. Nápad jistě dobrý. Zpočátku nás provázela bluesová extáze vytvářející se s každým novým zahraným riffem.
Nyní jsme se již poněkud uklidnili, i náš styl je uhlazenější, ale to neznamená, že hrajeme s menším nasazením či s menší euforií a syrovostí projevu. Založení kapely mohu datovat na říjen roku 2004, ale kapelu jako takovou jsme v podstatě založili na přelomu března/dubna roku 2005 a to přijetím zpěvačky Ivy Márové. Původní označení bluesová kapela jsme rozšířili na blues – soulová kapela. Náš syrový a dravý projev byl posílen o klidnou, ale přesto velmi emotivní a procítěný projev kontraaltové zpěvačky. Posledním článkem k tomu abychom se stali plnohodnotnou kapelou bylo zvolit si název. Nám se to povedlo v poměrně krátkém časovém úseku. Takže zhruba od září 2005 neseme název Backsight. (Byl bych velice rád, kdyby nás nikdo nezaměňoval s názvem Backside – což v překladu znamená úplně něco jiného).
V současné době má naše kapela čtyři členy (to vám jistě evokuje (pokud jste alespoň trochu pozorně četli můj předchozí slohový výjev) myšlenku, že zde něco nesedí. Máte pravdu. Je to počet členů kapely, neboť jsem se doposud zmiňoval pouze o třech.) Čtvrtou členkou (ale zdaleka ne poslední) je klavíristka Anička Čechová. V této sestavě jsme odehráli i náš první koncert v brněnském klubu Skleněná louka. Nyní se soustředíme na své další působení na české bluesové scéně.“
Kapela:: Kapela:
Ivana Márová-zpěv, Otakar Šamánek-kytara, zpěv, Jiří Gruber-kytara, zpěv, Anna Čechová- klavír, piáno
www.backsight.info

TEENAGE BEAT / PL

Teenage Beat vznikli před třemi lety v Gliwicích z iniciativy kytaristy Damiana Finera a basisty Damiana Koszera (ex- basista Andrzej Zieliński Band). Přibrali k sobě Łukasze Rumpela na harmoniku a zpěv (vítěz mnoha cen hlavních harmonikových soutěží v Polsku jako Bydgoszcz Harmonica Meeting, Magic Harmonica’s World and Toruń Harmonica Top, hraje s mnoha polskými bluesovými kapelami jako Blues Nighshift, Hokus, Banaszak and the Best, Kłusem z Blusem, Blues Menu a mnoha jinými, jeden z nejvíce talentovaných mladých hráčů na harmoniku v Polsku) a Adama Krusiece na bicí.
V roce 2004 kapela vyhrála první ceny v soutěžích pro mladé kapely na festivalech:
Rysiek Riedel Festival in Tychy, Bluestracje Festival in Chorzów and Blues Night in Rawa Mazowiecka. Na podzim 2005 byli Teenage Beat pozváni, aby uvítali hvězdy Rawa Blues v hotelu Novotel (James Blood Ulmer, Vernon Reed a Guitar Shorty).
V roce 2005 získal Łukasz Rumpel 6 místo v prestižní anketě Blues Top v kategorii harmonika roku, a celá kapela získala 3 místo v kategorii objev roku.
Před dvěma lety vyměnili Teenage Beat kytaristu Damiana Finera za Marcina Magaczewskiho. Marcin je mladý kytarista, který hraje starý kalifornský styl. Jeho vzory jsou: Hollywood Fats, T-Bone Walker, Little Charlie Baty, Kid Ramos, Alex Schultz a Junior Watson. Marcinova hra kapele dodala čerstvou kalifornskou jiskru. Hraje pouze dva roky, ale je jedním z “vintage” blues kytaristů v Polsku
Styl Teenage Beat je blues západního pobřeží a staré chicagské blues, což je na polské hudební scéně ojedinělý sound. V jejich repertoáru můžete nalézt skladby od autorů jako Rod Piazza, Willam Clark, Little Walter, Sonny Boy Williamson, Willie Dixon a mnoho jiných písní. Samozřejmě Teenage Beat mají své vlastní kousky ve stylu západního pobřeží. Koncerty Teenage Beat jsou skvělá show a velká senzace pro publikum.

Kapela:
Damian Kozsera- basa
Łukasz Rumpel- harmonika
Adam Krusiec-bicí
Marcin Magaczewski- kytara
www.teenagebeat.pl

BLUES 8 / SK

Parta vynikajících muzikantů hrajících doteď v různých formacích produkujících různé žánry a styly se našla v tomto novém seskupení. Prvotní inspirací ke vzniku této skupiny bylo okouzlení hudbou z kultovního filmu Blues Brothers, i podstatná část repertoáru vychází z produkce Blues Brothers. Nástrojové obsazení kapely- bicí, klávesové nástroje, kytara, basa, dechová sekce- trubka, pozoun, saxofon je doplněné sólovým zpěvem. Toto seskupení je možné považovat svým bigbandovým zvukem a repertoárem na Slovensku za ojedinělé.

Kapela:
Ervín Richtárik - zpěv
Roman Mečiar - kytary
Martin Oulehle - basa
Jozef Kalfas - bicí
Rasťo Rosinský - klávesy
Peter Apolen - saxofon
Peter Burica - trubka
Martin Židek - trombón
www.blues8.tk

FUNK CORPORATION

Kapela vznikla během léta 2000 Její složení se postupem času měnilo a z původního kvintetu se zformovala dnešní devítičlenná sestava. Mají za sebou řadu úspěšných vystoupení jak na klubové scéně, tak i v rámci festivalů. Repertoár se skládá z převzatých funk/soul/bluesových skladeb (ve vlastních aranžích od hudebních velikánů, jako např.: Jamese Browna, Maceo Parkera, Jimmiho Smithe, Jimmiho McGrffa, Herbie Hancoka, The Meters, Crusaders, The Awerage White Band, aj.

Kapela:
Lukáš Masopust-basa
Michal Pecka- bicí
Jindřich Bada- trombón
Jan Rytíř- tenor a baryton saxofon
Vojtěch Jína- trumpeta
Lukáš Václavík-el. kytara
Michal Špína- klávesy
Magdalena Brožková- zpěv
Eusebio Llupi- zpěv

www.drings.cz/funkcorporation

RETRO BLUES

Retro blues je one man kapela Petra „Džetro“ Ritzky. Narodil se a žije v Hlučíně, což je asi čtrnáctitisícové město mezi Ostravou a Opavou. Přes léta strávená v rockových kapelách od začátku tíhne k blues a to hlavně k jeho akustické “hospodské“ podobě. Založil si akustický bluesband, se kterým odehrál a dosud hraje desítky skvělých akcí a díky tomu poznal několik skvělých bluesmanů od nás i ze Slovenska. Přesto cítil potřebu hrát své skladby sám a podle momentální nálady. Tak vznikl projekt Retro Blues. Na podzim roku 2004 odehrál svůj první samostatný koncert a od té doby má za sebou hraní v kavárnách, na vernisážích a pravidelné hraní co čtrnáct dnů v klubu 100dola Ostravě. Hraje na ak. Kytaru, resofonickou kytaru a zpívá. Skladby si píše vlastní nebo píše své texty na tradicionály.

BLUESBERG

Kapela BLUESBERG vznikla v Olomouci v roce 2000 a pravidelně vystupuje na české hudební scéně od roku 2001. Hrají převážně vlastní věci, výhradně v češtině s převzatými
(Jiří Dědeček, Ivo Štuka, Tennesse Williams ) nebo s vlastními texty, a to z autorské dílny zakládajících členů kapely Bluesberg Michala Drlíka a Petra Kulvaita.

Dva roky po svém vzniku byl Bluesberg vybrán na mezinárodní bluesový festival Blues Aperitiv 2003 v Šumperku, který je každoroční přehlídkou nadějných českých , slovenských a polských skupin.

Od původního spíše komorního pojetí se kapela časem posunula po několika personálních změnách k říznějšímu hudebnímu stylu. Kromě častého koncertování po bluesových a jazzových klubech a festivalech po celé České republice kapela zatím vydala ve vlastní režii tři CD : v roce 2002 „Blues hanácké delty“ , v roce 2003 „Live in Tibet“ natočené živě na koncertu v olomouckém Jazz Tibet Clubu a v roce 2004 opět studiové - zatím poslední CD „Na staré škole“, jehož kmotrem se stal v klubu Lennon ostravský bluesman Pepa Streichl (http://lennon.ov-kluby.net/index.php?sekce=pg ) .

Také zásluhou ohlasu hudební kritiky a pořadatelů na poslední CD si kapela v roce 2005 zahrála hned na dvou významných mezinárodních bluesových festivalech , a to na květnovém Nonstop Blues 2005 v Mostě a již podruhé na červnovém Blues Aperitiv 2005 v Šumperku .

V současné době skupina připravuje repertoár na nové CD , na kterém by se mělo objevit 10 až 11 nových věcí . Mimo dvou převzatých písniček (Mayall , Popa Chubby ) jde výhradně o vlastní tvorbu kapely. CD by se mělo nahrávat ve studiu v květnu a červnu 2006 .

Kapela:
Michal Drlík - zpěv , kytara
Petr Kulvait - kytara
Jakub Šlezar - basa
Jiří Haken - bicí
www.mujweb.cz/www/bluesberg

BLUESTOUCH / SK/CZ

S různými obměnami v sestavě se kapela objevuje na bluesové scéně od roku 2004. Dva zakládající členové Georges Jacques a Martin Král´ovský procházejí s dalšími členy kapely od klasického blues obohaceného pouze tónem saxofonu, skrz devítičlenný band s perkusemi a klávesami, až k dnešní funk-bluesové podobě v takřka ustálené sedmičlenné sestavě. Dnes je bluestouch mladá evropská kapela hrající energické funky-blues protkané slovenskými texty, vybroušenými aranžemi okořeněné tříčlennou dechovou sekcí pod vedením francouzského tenorsaxofonisty a to vše podpořeno dokonalou českou rytmikou.

Kapela:
Martin Královský - kytara, zpěv
Jiří George Žák - tenor saxofon
Martina Humpla - kytara
Viktor Čermák - basová kytara
Jan Marek - Bicí
Štěpánka Balcarová - trubka
Luboš Fryc - pozoun
www.bluestouch.cz

BLUES MENU

Kapela vznikla v roce 1999 v Oborniki Slaskie (25 km od Varšavy). V “menu” kapely jsou jak jejich vlastní skladby, tak standardy, písně J.J.Calea a country blues. Jejich playlist je plný změn. Od klidných až po dynamické skladby. Jednoduše řečeno- každý si najde něco zajímavého. Kapela hraje všude, kde najde jejich hudba dobré zázemí. V hudebních klubech, venkovních festivalech a také při speciálních příležitostech. Kapela si již zahrála s Tony McPhee, zúčastnili se závěrečného koncertu festivalu v Zakrewu(2000, 2003). V roce 2005 se zúčastnili VIII. Blues Brothers Day ve Varšavě. Mají své vlastní CD “ Za ściana rodzi sie blues”, o kterém bylo v jedné z recenzí napsáno, že ukazuje opravdový talent tvořit dobrou muziku, a jak hrát blues.

Kapela:
Tadeusz Bogucki – basa, zpěv
Pawel Kanonowicz – kytara
Przemek Czaja – kytara
Łukasz Rumpel – harmonika
Artur Sawicki – bicí.

Dr.B.LUES

Vznik kapely se datuje do dubna 2001, kdy se setkali dva zakládající členové Víťa Marek (kytara, zpěv) a Honza Havrda (klavír, klávesy) na Festivalu piosenky angielskej v polské Ziebici. V září téhož roku se postu baskytaristy ujal Radek Svoboda. První koncerty skupiny, vystupující pod jménem Deep River Blues se uskutečnily na jaroměřském gymnáziu a v Náchodě na festivalu Prima sezóna 2002 s Davidem Pasekou za bicími. V listopadu ho na tomto postu vystřídal Miloš Petráš a v tomto složení vystupuje kapela dodnes. Dr. B. Lues mají za sebou vystoupení nejen po klubech v různých koutech ČR, ale například i v Polsku, či na festivalech Jazz Nights Hořice a Folk Fest Beat v Hradci Králové. Repertoár kapely tvoří převzatá tvorba starých i novějších anglo-amerických bluesmanů a dalších klasiků kytarové hudby ve vlastním originálním podání.

Kapela:
Víťa Marek -kytara, zpěv
Honza Havrda -klavír, klávesy
Radek Svoboda- basa
Miloš Petráš - bicí
www.drblues.cz