BLUES ANGELS

Olomouckou skupinu Blues Angels tvoří vesměs zkušení muzikanti, kteří se dali dohromady na podzim roku 2000. Zpěvák, hráč na foukačku a lídr tělem i duší, Zdeněk“Čiko“ Šindelář s kytaristou Mirkem Zbončákem už v 60. a 70. letech prošli důkladnou bluesovou školou v místních kapelách Angels, Bluesmen, Démon.... později Jazz Kontrakt, kde zejména Bluesmen se v daném žánru stal celorepublikovým pojmem. Další dva členové, basák Radek Linder a bubeník Martin Svoboda, ač věkem mladší, svou hráčskou dovedností a sehraností ideálně zapadli do kompletní sestavy. Výsledkem intenzivní tvůrčí činnosti byla za poměrně krátký čas významná pozice na olomoucké bluesové scéně. Dobrá pověst se šířila hlavně díky koncertnímu nasazení a energii. V roce 2001 prošli Aperitivem poprvé, aby se na podzim téhož roku představili na satelitním koncertu v U-klubu v rámci Blues Alive. V repertoáru Blues Angels převažují skladby ve stylu texaského blues, zejména podání S.R. Vaughana, ale i skladby ve vlastní aranži od W. Dixona nebo M. Waterse. Nevyhýbají se však ani autorské tvorbě, třeba „Blues Angels“. V roce 2002 natočila kapela své první CD pod názvem „ Tightrope“. Rok na to odchází ze sestavy bubeník Martin Svoboda. Až koncem roku 2006 to vypadá nadějně s příchozím Vlastimilem Oulehlou, který splňuje kriteria kolegů. Kapela opět intenzivně zkouší a závěrem loňského roku absolvuje koncertní premiéru v olomouckých klubech Ponorka a Jazz Tibet. Oba koncerty byly vyprodané a provázel je pozitivní a spontánní ohlas posluchačů.

BOOGER

Booger hraje od podzimu roku 2002. Na přání majitele hospody Stodola ve Velké Hleďsebi "oživit klavír" se zformovalo, zprvu spíš jen takové prazvláštní jammovací seskupení čtyř muzikantů, které bavilo hrát blues a další příbuzné žánry. Booger postupně dozrál do dnešní podoby, kdy je skupina schopná čtyři hodiny hrát poctivou bluesovou a jí podobnou muziku.
V repertoáru kapely Booger jsou zvučná jména, jako například: B. B. King, E. Clapton, R. Charles, J. Lee Hooker, R. Cray, R. Hamilton, F. Sinatra, J. Cocker, J. Brown, Beatles a spousta dalších, ale Booger hraje i pár vlastních skladeb a nebojí se ani různých improvizací v případech, kdy atmosféra koncertu strhne lavinu invence.
Kapela
Daniel Suchý - zpěv, foukací harmonika, sax, flétna
Jan Smolík - zpěv, elektrická kytara
Sergej Kolesnik - kontrabas
Roman Nováček - bicí nástroje
Kamil Štědrák - klávesové nástroje, zpěv
booger.webpark.cz

St. JOHNNY & SOUTHERN TWO

Jihočeské trio, které se zaměřuje na různé hudební styly Ameriky 50-tých a 60-tých let, především na blues, rock & roll a rockabilly. Trio tvoří: St. JOHNNY (Stehlík Jan) - kytara a zpěv, Milan Schmidt - basa a Jan Kubeš - bubny. Trio čerpá jak z arzenálu známých černošských bluesmanů (Muddy Waters, Jimmy Rogers, B.B. King, Freddie King, Robert Johnson), tak z repertoáru jejich bílých kolegů (Hollywood Fats, Paul Butterfield, S.R. Vaughan, Eric Clapton, Carl Perkins, Elvis Presley). Toto trio bere své posluchače s sebou na výlet zpět do 50-tých let už od prosince 2004.
Kapela
Jan Stehlík – zpěv, kytara, harmonika
Milan Schmidt – basa, zpěv
Jan Kubeš – bubny
stjohnny.webz.cz

STREMPEK BLUES BAND

Kapela vznikla začátkem roku 2005 před festivalem LIVIN’ BLUES, kde hrála ješte pod názvem „ORCHESTER VÁCLAVA HLBOKÉHO“. Do 26.3.2007 měla název „Strempek&Križan BLUESBAND“. Hrají něco, co se víceméně podobá blues. Ze začátku hráli většinou přepracované bluesové standardy. Šlo zejména o skladby známé z interpretace Erica Claptona, B.B.Kinga, Wilieho Dixona, Stevie Ray Vaughana, Garryho Morea a mnohých jiných známých bluesmanů. V současné době sa věnují hlavně vlastní tvorbě zaměřené na blues, která je zpívaná ve Slovenštině.
Živě vystupovali převážně v Bratislavě ve Stoce (dokud ještě existovala), Hlavě 22, a Mejdanu. Dále koncertovali v Komárně, Bardějově a Humenném. Účinkovali na festivalech LIVIN’ BLUES 2005 a 2006 v Bratislavě. Na BLUES SLOVAKIA 2006 v Prievidzi byli vyhlášeni Slovenskou bluesovou společností za objev roku 2006.
Na sampleru „Bluesová spoločnosť - No.5“ vydaném v roce 2006 májí 5 skladeb.

Kapela:
František Strempek - elektrická kytara, zpěv
Viktor Križan – basová kytara, zpěv
Tomáš Gulán – foukací harmonika
Viliam Tarabus – bicí nástroje
www.skbb.wz.cz

RETRO BLUES

Za tímto názvem se skrývá Petr "Džetro" Ritzka, hráč na akustickou kytaru, resophonickou kytaru, zpěvák, skladatel a textař v jedné osobě. "Mojí životní láskou je blues"
Petr "Džetro" Ritzka prošel rockovými, country a bluesovými kapelami až na podzim 2005 dal dohromady kapelu jednoho muže. Pochází z Hlučína (malé město na severu Moravy). Vlastní skladby zpívá v rodném jazyce a píše české texty na tradicionály.
Repertoár tvoří akustické blues. Rád spolupracuje i s jinými muzikanty, takže složení Retro blues se může měnit. V současné době je druhým členem Luboš "Bužma" Khýr, hrající na foukací harmoniku, akustickou kytaru a resophonickou kytaru, který do Retro blues přinesl vlastní skladby ve folkovém duchu.
Základem však zůstává blues. Koncertní provedení Retro blues vytváří spontánní atmosféru na pódiu i v publiku a proto Vás srdečně zveme!
Kapela
Petr“Džetro“Ritzka – ak. kytara, resofonická, kytara, zpěv.
Luboš“Bužma“Khýr – ak. kytara, resofonická kytara, foukací harmonika, zpěv.
www.retroblues.net

TERRAPLANE

Repertoár tvoří moderní interpretace předválečného blues a současných písní v podobném stylu. Pokud si myslíte, že je tato hudba pouze smutnými písněmi černošských dělníků bavlníkových plantáží jihu 20.-30. let minulého století, budete překvapeni. Na scéně předvádí rozdílné druhy předválečného blues: kultivované a melodické Piedmont blues, hrubé Delta blues, falešně sentimentální blues a varietní blues s vtipnými a drzými texty, které jsou i po těch letech poněkud odvážné. Akustická kytara se silnými country blues kořeny, hlasy inspirované bluesem, ale také jazzem a gospelem, stejně tak jako rytmicke paterny a jazzová sóla nejlepšího harmonikáře v Polsku (blues top 2005) dávají ve výsledku zajímavý a originální zvuk.
Kapela byla založena v roce 2003. následně byla pozvána téměř na všechny velké bluesové festivaly v Polsku(mezi jinými Rawa Blues, Olsztyn Blues Nights, Toruń Harmonica Meeting) Hráli rovněž na Dobrofestu na Slovensku a na Bliuszo Naktys Festival v Litvě. V roce 2004 obsadili 4. místo jako “kapela roku“ v časopise "Twój Blues".
Kapela
Ida Zalewska- zpěv
Maciek Malczyszyn -akustická kytara, slide
Bart Łęczycki – foukací harmonika

STAŘÍ PSI

Bluesmani srdcem, rockeři projevem. Parta ostřílených muzikantů s bohatou zkušeností z našich i zahraničních klubů, hrající moderní hard & heavy blues okořeněné dechovou sekcí hráčů zlínské filharmonie.
Kapela se může pochlubit celou řadou společných vystoupení se slavnými skupinami jako Yardbirds, Ken Hensley SBB s Paulem Vertigo, koncerty s Nazareth, Twin Dragons, Johnny Winterem a Ten Years Afrter. Se starými psy jste se mohli setkat jak na festivalu Blues v lese 2002, tak Jazz festivalu v Trutnově či Masters of Rock ve Vizovicích 2003.
V únoru 2004 byl Českou televizí natočen 40 minutový koncert ze Staré Pekárny, který byl potom odvysílán v dubnu. V listopadu kapela předskakovala společně s Hladíkovým Blue Effectem koncertu Ten Years After v pražském Lucerna Music Baru
Po live CD zachycujícím vystoupení v brněnské Staré pekárně (2002) skupina připravuje materiál s vlastními skladbami pro album, které vyjde u labelu INDIES.
Kapela
Zdeněk Novák - basa, Pavel Svoboda – zpěv, Miroslav Meryl Sova – kytara, Lubomír Juhaňák – kytara, Zdeněk Adamec – bicí, František Slavík – trumpeta, Lukaš Moťka – trombón, Zdeněk Marušák - tenor sax
www.staripsi.cz

BLOOSERS

Kapela vznikla v Brně v roce 2004 a je to seskupení muzikantů s dlouholetými zkušenostmi
v různých brněnských skupinách. Repertoár tvoří převážně převzaté skladby různých interpretů, přičemž snahou je vytvořit prostor pro dominantní ženský zpěv. Od svého vzniku hrají stále ve stejném složení.

Kapela
Hana Křížová – Kristová - zpěv
Eda Žovinec - kytara
Zdeněk Odehnal - kytara
Ivan Lamser - basová kytara,zpěv
Pavel Kříž - bicí
www.bloosers.cz

JOANNA PILARSKA AND NA DRODZE

Akustický blues band, který ve svých písních používá prvky country a folku. Repertoár kapely tvoří několik bluesových standardů společně s autorskou tvorbou.

Každý v kapele je hudební individualitou v širším kontextu než je jen akustické blues. Podíleli se na rockových, bluesových i písničkářských projektech. Různost jejich hudebních zkušeností je ispirací nejen pro inveci v bluesových standardech, ale i ve vlastní tvorbě.
Joanna Pilarska pochází z Poznaně, v polském bluesovém světě je uznávaná i oceňovaná. V časopise Twój Blues obsadila 3.místo jako zpěvačka v Blues Top 2006. Ve stejném hlasování obsadila 2. místo se svou kapelou Woman Blues Band.

Arek Zawiliński žije ve Varšavě, ale pochází z jihovýchodního Polska. Hraje na akustickou kytaru, často používá ve své hře slide, hraje rovněž na banjo a kazoo. Na Drodze (na cestě) je akustická formace, kde je Arek výhradním autorem.

Przemyslaw Cholody je jedním z nejrenomovanějších harmonikářů v Polsku. Má i svou vlastní kapelu Cholody Blues Trio, která spolupracuje s nejlepšími polskými bluesmany. Jeho specialitou je brilantní hra unisono s kytarou.

Roman Ziobro hraje na double a elektrickou basu a piano. Je zaměstnán jako muzikant v Národním divadle ve Varšavě, účastní se avantgardních projektů spojujících různé hudební styly. Spolupracuje s Magdou Piskorczyk.

Kapela
Joanna Pilarska – zpěv, akustická kytara
Arkadiusz Zawiliński – zpěv, akustická kytara, slide, banjo, kazoo
Grzegorz Grądalski – akustická kytara
Grzegorz Zawiliński – walcha, perkuse
Przemysław Chołody – foukací harmonika
Roman Ziobro – kontrabas
www.myspace.com/joannapilarskanadrodze

KOSTI

Kapela existuje od roku 1996. Původní folkovou formaci dnes připomíná pouze název a původní texty Tomáše Zeleného. Změna obsazení a chuť hrát muziku tak, jak se jim líbí, kapelu posunulo k vlasnímu hudebnímu stylu- folkovému šansonu. Jejich písničky staví na bluesové, jazzové a folkrockové základy tak, aby vynikly texty popisující životní stavy a postoje. Touto tvorbou, kdy o vážných věcech zpívájí s ironií, a o veselých věcech zcela vážně, se odsoudili do nezařaditelného stylu, za který je sice kladně hodnotí, ale neumožňuje jim více se prezentovat před lidmi na soutěžních přehlídkách. Do soutěže Blues Aperitiv se kapela přihlásila již v minulém roce, ale bohužel z důvodu pracovního vytížení jednoho z členů kapely byli nuceni svou účast odřeknout. Během uplynulého roku kapela úspěšně soutěžila a uspěla v postupu na festival Zahrada.

Kapela
Tomáš Zelený- zpěv, autor textů
Alan Zelenský – baskytara, zpěv
Jiří Krč- kytara, zpěv
Laco Gazdak – harmonika, klávesy, zpěv