Z tisku


GRYNT /Zábřeh/
Mladá kapela hrající ve složení Miloslav König /kytara, zpěv/, Jan Deutsch /basa/ a Josef König /bicí/ existuje necelé tři roky. Za sebou má docela husté vystupování ve klubech /Ve zdi, Boomerang.../ i na festivalech a nechala se slyšet: "Rádi bychom se dostali na Blues Alive, myslíme, že naše muzika by se na festivalu určitě neztratila." Více informací na www.grynt.wz.cz

PBK & BLUES /Havířov/
Kapela vznikla už v roce 1984, ale než byla schopna veřejně vystoupit se svým repertoárem, došlo k problémům s tehdejší státní bezpečností a výsledek byl zákaz hraní. Pod jiným názvem tedy vyjela o dva roky později na různé Rockfesty, kde sbírala nejrůznější ocenění a často koncertovala v Polsku, kde bylo v té době blues na prvním místě. V současné době hraje skupina v sestavě Petr Kubíček /kytary, zpěv/, Josef Pokorný /bass/, Lumír Outrata/bicí/ a Milan Skácelík /harmonica/.

HIGHWAY 61 /Praha/
Kapelu založili v roce 2001 Karel "Charlie" Slavík s Janem "Elvisem" Čihákem. Skupina hraje klasickou hudbu padesátých let /rockabilly, jumpin´blues/ v moderních aranžích se swingovým feelingem a divokými kytarovými sóly. Repertoár obsahuje nejen skladby rock´n´rollových hvězd /Gene Vincent, Edie Cochran, Elvis Presley, Carl Perkins/, ale i skladby černých bluesmanů /Little Walter, Wilie Dixon, Muddy Waters, Robert Johnson/ a velkých bigbandů /Duke Ellington, Glen Miller.../ Současné složení kapely: Karel "Charlie" Slavík /harmonica, vocal/, Jan "Elvis" Čihák /bass/, Petr Eichler /bicí/, Jiří Milota /elektrická kytara/, Petr Jurkovič /elektrická kytara/. Na bicí alternuje Petra Eichlera Vladislav Sosna /bicí, perkuse/.

ONKEL FESTER /Praha/
Skupina muzikantů, která začala hrát v roce 1999 pod názvem Holmes Šolmes bezva hrajou. V té době hrála výhradně rockovou klasiku, pravidelně vystupovala v pražských klubech a hospodách /Na Slamníku, U vystřeleného oka, U Rafa.../. Od května 2002 hraje ve složení Petr Moravec /kytara, piano, varhany, harmonika, zpěv/, David Skoumal /sólová kytara, zpěv/, Ondráš Kaloč /baskytara, perkuse/ a Kamil Tabačík /bicí/. V tomtéž roce změnila kapela kromě názvu i rytmickou sekci /basa,bicí/a rozhodla se kromě starého repertoáru začít pracovat na vlastních písničkách. Více informací na www.bezvahrajou.cz - Onkel Fester.

BLUE CONDITION /Karlovy Vary/
Hrají elektrifikovanou formu blues inspirovanou především chicagským stylem, který je společným zájmem všech členů kapely. V repertoáru skupiny lze proto slyšet především cover verze skladeb jejích oblíbenců /Muddy Waters, Willie Dixon, Jimmy Rogers/. Nejde však jen o pouhou interpretaci dle daných předloh, konečnou podobu skladeb si hudebníci dotvářejí sami, majíce tak možnost uplatnit letité muzikantské zkušenosti jednotlivých členů. Tyto zkušenosti byly zúročeny v sestavě, které nechybí potřebná hráčská jistota ani patřičné bluesové cítění, které nejlépe osloví posluchače v komornějším prostředí klubů. Kapela hraje v sestavě Karel Veselý /zpěv, harmonika/, Jiří Krombholz /kytara/, Lukáš Pánek /klávesy/, Jiří Homolka /basa/, Ivan Pelc /bicí/. V roce 2002 vyšlo Blue Condition 2CD album na novém českém agilním labelu Master Music.

IN MEMORY / České Budějovice/
Kapela existuje přes tři roky. V jejím repertoáru se mísí vlastní tvorba vycházející z blues-rocku přelomu šedesátých a sedmdesátých let a coververze /Muddy Waters, Cream, John Mayall, Jimi Hendrix.../. K celkovému zvuku kapely přispívá dnes již legendární Hammond Organ, Zajímavostí je čtrnáctiletý bubeník, který hraje s kapelou od svých jedenácti let. In Memory má na kontě přes sto odehraných koncertů /mimo jiné Blues v lese III, Blues Aperitiv III/ a čtvrté místo v celonárodní soutěži Gambrinus rock 2001. V lednu natočila kapela své první album ve studiu Dušana Vozáryho. V Šumperku vystoupí ve složení Petr Kubát /kytara, zpěv/, Josef Fojta /zpěv, kytara/, Michal L. Hořejší /basa/, Jan Reindl /Hammond Organ, piano/ a David Petroušek /bicí/.

BLUESBERG /Olomouc/
Anebo chcete-li: bluesové sóbor z delty "na Hané". "Na začátku všeho jsme si řekli, že budeme hrát jenom svoje věci a budeme zpívat jenom česky," říká kapela. Skupina Bluesberg vznikla na konci roku 2000 po natočení autorského sólového CD Michala Drlíka s názvem Bluesberg. CD se jmenuje podle písně, která vznikla na inspirativním magickém místě Křížový vrch /Kreuzberg/ nad obcí Ruda, kde písničky vycházející z blues vznikly. Od té doby prošla kapela několika personálními změnami, uskutečnila notnou dávku koncertů zejména po klubech na Olomoucku a na sklonku roku 2002vydala CD s názvem Bluesberg - blues hanácké delty. V Šumperku se představí ve složení Michal Drlík /elektrická kytara, zpěv/, Petr Kulvait /elektrická kytara/, Jan Řihošek /basová kytara/, Vlastimil Rec /bicí/. Více informací na http://mujweb.cz/www/bluesberg

STARÉ BLŮZY /Ostrava/
Osmičlenné bluesové těleso, které vzniklo v roce 1995 v Ostravě. Hraje v sestavě Luděk Šebesta /kytara/, Pavel Kudrna /zpěv, akustická kytara/, Oskar Kraina /foukací harmonika/, Petr Bodnár /klávesy/, Ivana Švehlíková /baskytara/, Petr Švehlík /bicí/, Jiří Pokorný /trumpeta/ a Věrek Lanča j.h. /pozoun/. Repertoár kapely je složen převážně z vlastní tvorby a převzatých standardů s českými texty. Staré Blůzy koncertují v klubech zejména na severní Moravě a na festivalech /BluesFest Pepy Streichla.../.

ZASTAVÁRNA BLUES BAND /Brno/
Zastavárna Blues Band je bluesový podnik části brněnské kapely Annie´s Trip, která ze Zastavárny asi před dvěma lety vznikla. Hraje ve složení Ivan Jašek /kytara/, Ondra Kroutil /basa/, Radek Malý /zpěv/, Milan Sýkora /bicí/, Felix Holáň /klávesy/ j.h. Skupina se spoléhá na vlastní tvorbu, nicméně náznaku starých klasických bluesových čísel se v průběhu jamování neubrání. Nyní nastal čas vrátit se k bluesovým kořenům kapely a oprášit straší materiál. Znovu tedy vzniká Zastavárna. Na jak dlouho "Uvidíme" Dosavadní největší úspěchy: předkapelování na koncertech Vladimíra Mišíka & etc. bandu, Jana Spáleného & ASPM, účast na festivalu Trutnov 2001, účinkování v několika rozhlasových profilových pořadech, ocenění kytaristy Ivana Jaška na kytarové soutěži Guitarfestival 2001 /2. místo v kategorii rock, cena Talent roku/ za vydatné pomoci kapely.

H - H BLUES /Praha/
Skupina, která hraje už pět let, většinou v pražských klubech /Velmi jemný klub Limonádový Joe, Blues sklep, Golem klub, Solidní nejistota, Malostranská beseda, U malého Glena .../, ale koncertuje i po celé ČR a má zkušenosti i s hraním v zahraničí, kam je zvána od různých náhodných posluchačů /návštěvníků naší republiky/. Složení kapely: Dragan Hoxha /elektrická kytara, zpěv/, Vojtěch Hötzel /elektrická kytara, foukací harmonika/, Tomáš Hřivnáč /tympány/ - občasný host. Repertoár kapely sestává z vlastních skladeb v angličtině a češtině, a také z převzatých od bluesových legend /Muddy Waters, Elmore James, Jimmy Reed, Sonyy Boy Williamson, Mckinley Morganfield, B.B. King, Lee Hooker.../ "Naše hudba se drží klasických bluesových prvků obohacených naší originalitou," charakterizují svůj přístup k repertoáru členové kapely.

THE SLOW FINGERS /Praha/
Mladá pražská partička hrající kytarové elektrické blues inspirované klasiky žánru jako je Eric Clapton, B.B. King, Muddy Waters, S.R. Vaughan a další. Repertoár kapely je tvořen zčásti autorskými kousky a zčásti skladbami převzatými právě od těchto velikánů. Jsou v něm obsaženy jak typické "bluesovky", tak i záležitosti tvrdší se špetkou jižanského rocku. Kytarové aranžmá je okořeněno typickým zvukem foukací harmoniky, která by v bluesové muzice neměla chybět. The Slow Fingers vystupuje v předních pražských klubech /Vagon, Batalion, Music Club N11/ a také jako hosté kapel Žáha, Bluesberry a dalších. Na Blues Aperitivu se představí v sestavě Martin Endl /kytara, zpěv/, Radek Janda /kytara, foukací harmonika, zpěv/, Jan Bezouška /baskytara/ a Martin Meheš /bicí/. Více informací na www.webpark.cz/slowfingers

FREEMEN /Prievidza/
Slovenská bluesová čtyřka, která byla Slovenskou bluesovou společností vyhlášena jako Objev roku 2002. Za to, že kapela začala hrát právě blues, může prý od prvopočátku Ondřej Konrád /vysvětleno na www.slovakblues.host.sk/profily /. Po něm přišla řada dalších jmen jako Robben Ford, Eric Clapton, B.B. King... Skupina Freemen se celkem rychle zařadila do bluesové komunity na Slovensku a odehrála mnoho klubových koncertů i festivalů /Trnava, Bratislava, Trenčín a další/. V Šumperku bude hrát Freemen ve složení Ladislav Ujfalusi /zpěv, kytara, harmonica/, Peter Goruša /bicí/, Robert Halvoň /basa/, Roman Mečiar /kytara/.